Start van de Week van Lezen en Schrijven

Vandaag, maandag 8 september 2025, start in heel Nederland de Week van Lezen en Schrijven. Deze week valt samen met Wereldalfabetiseringsdag en loopt tot en met 15 september. Het is een week waarin we stilstaan bij het belang van goed kunnen lezen, schrijven, rekenen en omgaan met digitale middelen.

Moeite met lezen en schrijven in Beinum

Misschien denk je: dat speelt niet bij ons in de wijk. Toch is dat niet zo. Ook in Beinum zijn er inwoners die moeite hebben met basisvaardigheden. Wist je dat in heel Nederland ongeveer 3,3 miljoen volwassenen moeite hebben met lezen, schrijven en/of rekenen? En dat ruim 4,5 miljoen mensen beperkt digitale vaardigheden hebben? Dat zijn enorme aantallen. En je ziet of hoort het vaak niet. De meeste mensen hebben Nederlands als moedertaal en vertellen niet zomaar dat ze moeite hebben met lezen of schrijven.

De gevolgen kunnen groot zijn. Een brief van de gemeente, een appje van school of een online formulier voor de zorg. Het lijkt vaak vanzelfsprekend dat iedereen dit snapt en kan invullen. Maar voor veel mensen levert dit stress en onzekerheid op. Soms zelfs lichamelijke klachten. Ook op het werk zijn er risico’s: van onveiligheid tot moeite met de digitalisering die overal om ons heen toeneemt.

Doel van de week van Lezen en Schrijven

De Week van Lezen en Schrijven is bedoeld om dit onderwerp bespreekbaar te maken en samen te kijken hoe we elkaar kunnen helpen. Ook al organiseren we in Beinum zelf dit jaar geen aparte activiteiten, het is goed om te weten dat de bibliotheek en het DigiTaalhuis in Doesburg wel plekken zijn waar inwoners terechtkunnen. Daar worden onder andere taalcafés en cursussen georganiseerd.

Wil je meer weten? Kijk dan eens op de website van Stichting Lezen en Schrijven.

In Beinum vinden we het belangrijk dat iedereen kan meedoen. Goed kunnen lezen, schrijven en omgaan met digitale middelen helpt daarbij. Tijdens de Week van Lezen en Schrijven besteden we hier extra aandacht aan, maar ook daarna kun je terecht bij de bibliotheek of het DigiTaalhuis in Doesburg.

Signaleren van basisvaardigheidsproblemen

Sommige signalen kun je tegenkomen bij buurtgenoten, collega’s of cliënten:

  • Iemand zegt: “Dat vul ik thuis wel in.”
  • Je merkt dat iemands ogen lang blijven hangen op een tekstblok, alsof het lezen moeizaam gaat.
  • Iemand heeft geen e-mailadres of roept moeilijkheden met een smartphone of computer.

Hoe bied je hulp op een nette manier?

Zeg iets als: “Zal ik dat formulier meenemen? Dan kijken we het samen even na.”

  • Of: “Ik ken een plek waar je rustig kunt oefenen, hoor.”

Met deze vriendelijke benadering creëer je een moment van erkenning zonder te overrompelen.

Foto van Pixabay.

X